Odpowiednie przygotowanie powierzchni jest niezbędnym warunkiem zapewnienia jakości i trwałości powłok metalowych. Bez odpowiedniego przygotowania zawiodą nawet najbardziej zaawansowane technologie powlekania metali. Aby Twoje pierwsze malowanie metalu było udanym doświadczeniem, musisz pamiętać o podstawowych zasadach przygotowania metalu do malowania.
Oczyść powierzchnię.
Aby odpowiednio przygotować nowe powierzchnie metalowe, przede wszystkim należy usunąć resztki zaschniętych osadów i tłuszczów. Na tym etapie idealnie sprawdza się alkohol izopropylowy, który jest głównym składnikiem produktu DEGREASER IPA. DEGREASER IPA przydaje się również w przypadku malowanych powierzchni w dobrym stanie, które wystarczy przetrzeć czystą szmatką, nasączoną alkoholem. Produkt poradzi sobie również z usuwaniem uporczywych zabrudzeń.
Usuń luźną i łuszczącą się farbę.
Jeśli stara farba jest w złym stanie, można ją usunąć ręcznie drucianą szczotką, piaskowaniem. Ponieważ metody te są pracochłonne i zwykle nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, wielu profesjonalistów wybiera czyszczenie elektronarzędziem, które może pomóc w szybkim i łatwym usunięciu. Jednak jedną wadą używania elektronarzędzi jest to, że mogą one polerować metalowe powierzchnie, potencjalnie powodując problemy z przyczepnością lakieru.
Usuń rdzę.
Podczas przygotowywania metalu do malowania ważne jest sprawdzenie, czy nie ma rdzy, aby upewnić się, że farba będzie prawidłowo przylegać do powierzchni. Aby przywrócić lekko zardzewiałe powierzchnie metalowe do ich pierwotnego stanu, przeszlifuj powierzchnię i nałóż podkład antykorozyjny.
Napraw małe dziury i wgniecenia.
Aby naprawić dziury i wgniecenia, przeszlifuj powierzchnię do gołego metalu i przetrzyj powierzchnię szmatką, nasączoną alkoholem (DEGREASER IPA) . W przypadku małych otworów i wgnieceń należy wstrzyknąć odpowiedni kompozyt na bazie żywicy epoksydowej bezpośrednio do otworu i/lub wgniecenia. W przypadku większych otworów nałóż szpachlówkę epoksydową na krawędź otworu, wytnij kawałek siatki z włókna szklanego o około jeden cal większy niż otwór i wciśnij go w wypełniacz. Następnie przykryj siatkę żywicą epoksydową, przesuwając się od krawędzi w kierunku środka otworu.
Zagruntuj powierzchnię.
Gruntowanie jest bardzo ważnym etapem przygotowania metalu do malowania, zwłaszcza jeśli powierzchnia będzie narażona na działanie wilgoci. Aby wybrać odpowiedni podkład, należy wziąć pod uwagę rodzaj metalu, który ma zostać pokryty, pożądany wygląd, wymagania eksploatacyjne i warunki środowiskowe. Po pierwsze, podkłady na bazie wody (lateksowe) nie powinny być stosowane na powierzchniach metalowych, ponieważ wilgoć może przeniknąć i spowodować awarię farby w ciągu tygodni lub miesięcy. Profesjonaliści polecają dwa rodzaje podkładów do metalu: wspomniane powyżej konwertery rdzy oraz podkłady do metalu ocynkowanego. Podczas gdy konwerter rdzy jest idealny do zapobiegania nawrotom rdzy i ułatwiania malowania zardzewiałej powierzchni, podkład ocynkowany jest odpowiedni dla metali (np. aluminium), które zapobiegają przywieraniu farby do powierzchni. Można również znaleźć podkłady na bazie tlenku żelaza i chromianu cynku, które można stosować na większości powierzchni metalowych, w tym na żelazie i stali wewnątrz i na zewnątrz. Gruntowanie natychmiast po oczyszczeniu powierzchni jest konieczne, aby zapobiec gromadzeniu się kurzu i brudu oraz powstawaniu rdzy nalotowej (rdza, która pojawia się w ciągu kilku godzin).