Czyściwo przemysłowe dla branży spożywczej i gastronomicznej – Jak wybrać odpowiednie?

Wybór odpowiednich czyściw jest kluczowy dla utrzymania czystości w przemyśle spożywczym i gastronomii. Przemysł spożywczy to sektor gospodarki, który odgrywa kluczową rolę w produkcji żywności. Zapewnienie najwyższych standardów higieny i czystości w tym sektorze jest niezwykle ważne, aby zagwarantować bezpieczeństwo i jakość dostarczanej do konsumentów żywności.

Jeśli pracujesz w przemyśle spożywczym lub gastronomii, wiesz jak ważne jest regularne czyszczenie powierzchni i maszyn, aby uniknąć potencjalnego skażenia produktów spożywczych. Dlatego stosowanie odpowiedniego czyściwa przeznaczonego do przemysłu spożywczego i gastronomii odgrywa ważną rolę w procesach utrzymania czystości w tych branżach.

Dodatkowo przemysł spożywczy i branża gastronomiczna podlegają surowym przepisom i standardom jakości. Brak odpowiednich praktyk higienicznych może prowadzić m.in. do sankcji prawnych, które mogą być katastrofalne dla firm w tym sektorze i konsumentów.

Czyściwo włókninowe z atestem do branży spożywczej i gastronomii do kontaktu z żywnością

Czyściwa przemysłowe w branży spożywczej i gastronomii – gdzie się sprawdzą?

 • w lokalach gastronomicznych (restauracjach, stołówkach czy barach),
 • w mleczarniach,
 • w rozlewniach wody i napojów,
 • przedsiębiorstwach pszczelarskich,
 • ekologicznych gospodarstwach produkujących dżemy, konfitury i soki naturalne,
 • wśród producentów gotowych dań i wyrobów garmażeryjnych,
 • w zakładach przetwórstwa mięsnego,
 • w firmach cateringowych,
 • wśród producentów słodyczy (żelek, lizaków, cukierków, czekolady).
Biodegradowalne bardzo chłonne czyściwo sprawdza się przy produkcji słodyczy i produktów w branży mleczarskiej

Rodzaje czyściw przemysłowych przeznaczonych
dla branży spożywczej i gastronomicznej

Czyściwa Biodegradowalne

Czyściwa biodegradowalne bardzo dobrze wchłaniają płyny i czyszczą różne powierzchnie. Czyściwo biodegradowalne poradzi sobie też z tłuszczami czy olejami, osuszy mokre powierzchnie oraz trudno dostępne miejsca.

Czyściwa Włókninowe

Czyściwa włókninowe dla branży spożywczej są bezpyłowe, wytrzymałe i odporne na rozrywanie. Dlatego doskonale sprawdzą się do usuwania zanieczyszczeń mechanicznych. Świetnie sprawdzają się też do usuwania zabrudzeń organicznych, olejów, tłuszczy, okruchów czy zaschniętych mas. Dlatego nadają się do stosowania przy produkcji spożywczej. Dzięki zwiększonej wytrzymałości, czyściwo włókninowe spożywcze można stosować nawet kilkukrotnie. A co za tym idzie, zredukować koszty w procesie utrzymania czystości, bez spadku jakości tego procesu.

Czyściwa Specjalistyczne

Czyściwa specjalistyczne są przeznaczone do konkretnych zastosowań, na przykład do czyszczenia powierzchni delikatnych, takich jak szkło czy plastik. Dlatego idealnie sprawdzają się przy liniach produkcyjnych i indywidualnych stanowiskach pracy. Są precyzyjnie dostosowane i dopasowane do szczególnych potrzeb przemysłu spożywczego i gastronomii.

Czyściwa Nasączone

Czyściwa nasączone to produkty gotowe do użytku. Chusteczki nasączone zostają konkretnym płynem i umieszczone w szczelnie zamkniętym opakowaniu, najczęściej wiaderku z podajnikiem. Najpopularniejsze są tu czyściwa spożywcze przeznaczone do dezynfekcji powierzchni. Są wygodne i proste w użyciu, higieniczne i przede wszystkim – bardzo skuteczne.

Czyściwo przemysłowe do małych i większych zabrudzeń i okruchów

Czyściwa przemysłowe przeznaczone dla branży spożywczej powinny być certyfikowane i posiadać dopuszczenie do kontaktu z żywnością i utrzymania czystości
w zakładach przemysłu spożywczego, gastronomii
i gospodarstwach domowych.

bezpieczne czyściwo włókninowe do spożywki i gastronomii z atestem
Czyściwo przemysłowe, włókninowe, producent

Jak wybrać odpowiednie czyściwo dla przemysłu spożywczego
i branży gastronomicznej?

Wybór odpowiednich czyściw przemysłowych jest kluczowy dla efektywnego procesu utrzymania czystości w przemyśle spożywczym i gastronomii. Poniżej kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiednich czyściw:

Rodzaj Powierzchni do Czyszczenia

Różne powierzchnie wymagają różnego rodzaju czyściw. Na przykład powierzchnie delikatne, takie jak szkło czy plastik, będą wymagały bardziej miękkich i delikatnych czyściw, podczas gdy powierzchnie metalowe czy ceramiczne będą wymagały bardziej wytrzymałych i skutecznych materiałów. Ważne aby stosowane czyściwa spożywcze nie pozostawiały żadnych szkodliwych pozostałości na powierzchniach, zwłaszcza na powierzchniach mających kontakt z żywnością oraz nie niszczyły czyszczonej powierzchni (stali nierdzewnej, gumy, ceramiki).

Poziom Zanieczyszczeń

W zależności od stopnia zabrudzenia, należy wybrać czyściwa o odpowiedniej zdolności wchłaniania i zatrzymywania zanieczyszczeń. W przypadku silnie zabrudzonych powierzchni, lepszym wyborem będą czyściwa o większej pojemności wchłaniania. Także struktura czyściwa jest tu bardzo ważna, np. do zbierania większych zanieczyszczeń doskonale sprawdzą się czyściwa o dziurkowanej strukturze, które dokładnie oczyszczą powierzchnie.

Skuteczność Absorpcji

Czyściwa o wysokiej skuteczności wchłaniania pozwolą na szybsze i bardziej efektywne czyszczenie i osuszanie powierzchni, co jest szczególnie ważne w intensywnych procesach produkcyjnych.

Właściwości Czyściw

Przed wyborem czyściwa, należy sprawdzić jego kompatybilność  z używanymi środkami czyszczącymi i detergentami. Niektóre czyściwa są bardziej odporne na działanie agresywnych substancji chemicznych, a co za tym idzie dedykowane do konkretnego rodzaju prac.

Dobór odpowiednich czyściw przemysłowych i przeszkolenie w tym aspekcie pracowników zakładu, pozwala na zachowanie najwyższych standardów higieny w przemyśle spożywczym, co przekłada się na efektywność procesu produkcyjnego, jakość produktów, bezpieczeństwo i zadowolenie konsumentów.

Grube i odporne czyściwo do zbierania zaschnietych mas, gęstych płynów, rozsypanych przypraw

Do jakich procesów sprawdzi się czyściwo przemysłowe w branży spożywczej i gastronomii?

 • codziennego utrzymania czystości w zakładach produkujących żywność i napoje;
 • codziennego mycia i czyszczenie hal produkcyjnych, maszyn, linii technologicznych po zakończeniu procesów produkcyjnych a także w ich przerwie;
 • bieżącego utrzymania czystości we wszystkich strefach socjalnych – szatniach, sanitariatach, stołówkach, miejscach odpoczynku;
 • czyszczenia, doczyszczania i odtłuszczania sufitów, ścian, powierzchni a także urządzeń produkcyjnych – zarówno w niewielkich pomieszczeniach, jak i obszernych halach produkcyjnych;
 • bieżącego mycia i czyszczenia elementów oświetlenia oraz urządzeń wentylacyjnych;
 • mycia i czyszczenia trudno dostępnych miejsc.
Wytrzymałe i bardzo chłonne czyściwo do wycierania gęstych mas i płynów

Jak efektywnie używać czyściw przemysłowych w branży spożywczej i gastronomii?

Skuteczne wykorzystanie czyściw przemysłowych w branży spożywczej i gastronomii wymaga odpowiednich praktyk i technik czyszczenia. Poniżej kilka wskazówek, które pomogą Ci w efektywnym użytkowaniu czyściw:

Określenie Właściwej Ilości Czyściw

Przed przystąpieniem do czyszczenia, spróbuj ocenić ilość potrzebnego czyściwa. Pamiętaj, że niewystarczająca ilość czyściwa może prowadzić do nieskutecznego czyszczenia i pozostawienia zanieczyszczeń na powierzchniach. Dobrze dobrane czyściwo spożywcze nie wymaga stosowania go w ilościach hurtowych, nie powoduje marnowania materiałów i nie generuje dodatkowych kosztów.

Techniki Czyszczenia

Stosuj odpowiednie techniki czyszczenia. Dbaj o to żeby czyściwo było prawidłowo nasączone dobrze dobranymi środkami czyszczącymi i wykorzystuj odpowiedni ruch w procesie czyszczenia.

Unikanie Zanieczyszczeń Krzyżowych

Aby uniknąć przenoszenia zanieczyszczeń z jednej powierzchni na drugą, używaj różnych czyściw w zależności od obszaru czyszczenia. Pozwoli to na zachowanie wysokiego poziomu higieny i bezpieczeństwa.

Efektywne użycie czyściw przemysłowych zaprocentuje zoptymalizowaniem procesów czyszczenia i utrzymania najwyższych standardów higieny w Twoim zakładzie.

Chłonne czyściwo do zbierania tłustych płynów i plam i do czyszczenia powierzchni

FAQ

Jakie czyściwa są najlepsze do czyszczenia maszyn w przemyśle spożywczym?

Najlepszymi czyściwami do czyszczenia maszyn w przemyśle spożywczym są te, które są wytrzymałe, dobrze wchłaniają płyny i nie pozostawiają włókien na powierzchniach.

Czy czyściwa przemysłowe dla branży spożywczej mogą być ponownie używane?

Tak, wiele czyściw przemysłowych jest przeznaczonych do ponownego użytku po odpowiednim płukaniu.

Jakie środki ochrony indywidualnej są wymagane podczas czyszczenia za pomocą czyściw przemysłowych w branży spożywczej?

Korzystanie z czyściw przemysłowych na sucho w branży spożywczej i gastronomii nie wymaga stosowania środków PPE, jednak podczas stosowania czyściw z różnymi środkami czyszczącymi i detergentami zaleca się noszenie rękawic ochronnych, gogli ochronnych i odpowiedniej odzieży ochronnej.

Jeśli nie wiesz jakie czyściwo sprawdzi się w Twoim zakładzie, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci w odpowiednim doborze czyściwa, zaprezentujemy dostępne rozwiązania
i doradzimy jak zaoszczędzić cenny czas!

Scroll to Top
× Jak możemy Ci pomóc?