Czyściwo biodegradowalne – EKO rozwiązanie w przemyśle

Czym jest czyściwo biodegradowalne? Gdzie stosować czyściwa biodegradowalne? Jakie są zalety zastosowania czyściw biodegradowalnych w przemyśle? Przeczytaj i dowiedz się więcej o czyściwach biodegradowalnych najczęściej stosowanych w przemyśle.

Świadomość ekologiczna branży przemysłowej rośnie, a firmy coraz częściej sięgają po produkty przyjazne dla środowiska. Czyściwo biodegradowalne to jedna z opcji, jakie można wykorzystać w codziennej pracy zakładu, aby ograniczyć potencjalny negatywny wpływ na środowisko.

Czym jest czyściwo biodegradowalne?

Czyściwo biodegradowalne to rodzaj materiału, który rozkłada się w naturalny sposób, bez szkody dla środowiska. Czyściwo biodegradowalne produkowane jest z surowców, które ulegają degradacji w krótkim czasie. Są to takie surowce jak celuloza, bawełna, czy też inne włókna roślinne lub pochodzenia roślinnego. W porównaniu z tradycyjnymi czyściwami, które często są produkowane z materiałów syntetycznych, czyściwa biodegradowalne są o wiele bardziej ekologiczne.

Najpopularniejsze rodzaje czyściwa biodegradowalnego stosowanego w przemyśle:

Czyściwo celulozowe

Czyściwo wykonane z celulozy to jedno z najpopularniejszych czyściw biodegradowalnych na rynku. Wykonane jest z włókien celulozowych pochodzenia naturalnego. Cechuje się wysoką chłonnością, dzięki czemu nadaje się do wchłaniania zanieczyszczeń płynnych (wody lub i innych płynów). Nie jest jednak tak trwałe jak inne czyściwa biodegradowalne, dlatego zazwyczaj używa się go jako czyściwa jednorazowego.

Czyściwo biodegradowalne celulozowe do osuszania powierzchni jednorazowe
Czyściwo biodegradowalne celulozowe do jednorazowego użytku na osuszanych powierzchniach

Czyściwo wiskozowe

Czyściwo wykonane w 100 % z wiskozy charakteryzuje się bardzo dużą miękkością i elastycznością, czyściwo jest też chłonne. Dlatego nadaje się do zbierania zanieczyszczeń płynnych ale też stałych, w zależności od struktury bardzo dobrze zbiera okruchy i drobne zanieczyszczenia. W przeciwieństwie do czyściw celulozowych, pod wpływem płynów czyściwo wiskozowe jest trwalsze, nie rozpada się i zachowuje swój kształt, dzięki czemu można go użyć nawet kilka razy, ale należy uważać ponieważ jest podatne na mechacenie przy dłuższym używaniu.

Czyściwo biodegradowalne wiskozowe do wycierania zabrudzeń na różnych powierzchniach można używać wielokrotnie
Czyściwo biodegradowalne wiskozowe do zbierania różnych zabrudzeń na powierzchniach

Czyściwo wiskozowo-celulozowe SONEX HEXAGON

Sonex Hexagon to unikalne czyściwo biodegradowalne z naszej oferty. Łączy w sobie najlepsze cechy włókien, z których zostało wykonane, czyli celulozy i wiskozy. Ze względu na to połączenie włókien jest ekstremalnie chłonne przez co doskonale zbiera zanieczyszczenia płynne i osusza mokre powierzchnie. Jest też bardzo elastyczne dlatego doskonale osusza powierzchnie nawet w najtrudniej dostępnych miejscach. Wygodny rozmiar i miękkość czynią je idealnym do stosowania na wszelkiego rodzaju powierzchniach – drewnianych, szklanych, metalowych czy plastikowych. Czyściwo jest bardzo wytrzymałe i można go używać wielokrotnie.

Sonex Hexagon czyściwo biodegradowalne bardzo wytrzymałe do różnych zabrudzeń na powierzchniach
Sonex Hexagon czyściwo biodegradowalne do zabrudzeń mokrych i stałych na różnych powierzchniach dokładnie osusza

Korzyści wynikające ze stosowania czyściw biodegradowalnych

Ekologia – czyściwa biodegradowalne nie zanieczyszczają środowiska, ponieważ ulegają naturalnemu rozkładowi i nie pozostawiają w środowisku trudno rozpuszczalnych substancji.

Oszczędność – dzięki temu, że nie trzeba specjalnie utylizować czyściw po użyciu, przedsiębiorstwa mogą zaoszczędzić na kosztach związanych z utylizacją odpadów (pod warunkiem, że zanieczyszczenia usunięte przy pomocy czyściwa biodegradowalnego nie wymagają szczególnej utylizacji).

Skuteczność – czyściwa biodegradowalne są równie skuteczne jak tradycyjne czyściwa przemysłowe, w związku z tym gwarantują dokładne i szybkie czyszczenie powierzchni.

Bezpieczeństwo pracowników – czyściwa biodegradowalne nie zawierają substancji szkodliwych dla zdrowia, dlatego są bezpieczne dla pracowników.

W jakich branżach ma zastosowanie czyściwo biodegradowalne?

  • w przemyśle spożywczym (np. produkcja soków i napojów);
  • w przemyśle kosmetycznym (ATEST PZH, zabiegi kosmetyczne, fryzjerstwo);
  • w przemyśle medycznym i farmaceutycznym (ATEST PZH, czyszczenie delikatnych powierzchni);
  • w rolnictwie (np. higiena przed- i poudojowa).

Jeśli jesteś zainteresowany wprowadzeniem do swojego zakładu czyściw biodegradowalnych, upewnij się, że wybierasz produkty od zaufanych producentów. Miej na uwadze, że tylko czyściwo, które nie zostało zabrudzone szkodliwymi substancjami, i które było stosowane ze środkami BIO lub EKO ulegnie naturalnemu rozkładowi.

Pamiętaj, że ​​każdy ma wpływ na środowisko i wybór ekologicznych materiałów, w tym czyściw biodegradowalnych, może pomóc w ochronie planety.

Scroll to Top
× Jak możemy Ci pomóc?